top of page

Alçıpan Uygulamaları

Alçıpan
Tavan korniş

Hammaddesi alçı olan plakalar haline getirilmiş Alçıpan, günümüzün en yaygın malzemelerinden biridir.Kolay işlenebilen ve çok çabuk sonuç alınabilen özelliği ile yatay ve düşey  yüzey oluşturma için çok elverişlidir.Dekorasyonun vazgeçilmez malzemesidir.

Alçıpan Asma Tavan

Mekanlarda yere  paralel olarak yapılan yatay uygulamadır.

Mevcut bir tavan varsa kodu istenen bir seviyeye indirilerek yeniden bir tavan yapılır.Mevcut tavanda var olan havalandırma tesisatları,klima tesisatları,yangın söndürme tesisatları ve diğer görüntü kirliliği yapan unsurlar kapatılmış olur.

Ayrıca spotlar,diğer sıva altı armatürlerle aydınlatma yapılır.Havalandırma tesisatlarının üfleme ve emiş menfezleri konur.Yangın söndürme tesisatlarının sprinkleri yüzeye yerleştirilir.

Alçıpan Bölme Duvar

 Mekanlarda yere dik olarak yapılan düşey uygulamadır.

Yaşam alanının kullanım amacına uygun olarak bölünmesinde alçıpan uygulamaları çok yaygındır.İstenen duvar ve seperatörler çok hızlı bir şekilde imal edilir.Yapılan demir yada galvaniz konstrüksiyona iki taraflı alçıpan çakılarak ve ortasına cam yünü yada taş yünü izolasyon malzemeleri konarak ısı ve ses yalıtımına sahip duvarlar elde edilir.Ayrıca tek taraflı uygulamada görüntü kirliliği yapan şeyler kapatılır.

Alçıpan Niş

Çok kullanışlı bir malzeme olan alçıpanla duvarlarda girinti ve çıkıntılar oluşturulabilir.Bir tasarım gerektiren bu çalışmada duvarlarda hareketli görseller oluşturulur.Süs eşyaları konulabilen yada ,kitaplık yada TV üniteleri gibi şeyler yapılabilir.Küçük spot aydınlatmaları,led aydınlatmaları yada yüzeylere yapılacak dekoratif yüzey kaplama malzemeleriyle  estetik görseller oluşturulabilir.

Örnek Projeler

bottom of page